Endometrioza jest chorobą, której etiologia wciąż nie jest dokładnie poznana. Mimo to diagnozę “endometrioza” słyszy 1 na 10 kobiet. Szacuje się, że choruje znacznie więcej, jednak diagnostyka tej choroby nie jest łatwa, a objawy zgłaszane przez kobietę często są dyskredytowane.
Głównymi objawami tej choroby są:
-bolesne miesiączki (bolesność podbrzusza, ale również okolicy lędźwiowo-krzyżowej lub nóg)
-bolesne owulacje
-bolesne współżycie
-problemy z zajściem w ciążę
-dolegliwości jelitowe (ból, wzdęcia, zaparcia, biegunki) często nasilające się podczas miesiączki
-ból oraz krwawienie przy wypróżnianiu
-dolegliwości z układu moczowego takie jak częste parcia na pęcherz, ból przy oddawaniu moczu
-wszelkie dolegliwości pojawiające się cyklicznie (np. w trakcie miesiączki lub tuż przed) nawet z pozoru niezwiązane z obszarem miednicy, np. ból barku
Leczenie endometriozy powinno odbywać się na wielu płaszczyznach, a fizjoterapia uroginekologiczna jest jedną z dziedzin, która może bardzo poprawić jakość życia pacjentek. Terapia polega na pracy manualnej na tkankach, które znajdują się we wzmożonym napięciu. Skupiamy się na rozluźnieniu mięśni dna miednicy oraz innych struktur budujących miednicę, a także pracujemy na całym ciele nie zapominając o holistycznym podejściu. Ważnym elementem jest również terapia wisceralna, która polega na pracy na narządach jamy brzusznej oraz miednicy. Uelastyczniamy zrosty poprawiając ruchomość tkanek oraz niwelując sklejenia, które mogą pojawiać się pomiędzy narządami. Na terapii nie zabraknie również indywidualnie dobranych ćwiczeń oraz zaleceń. To wszystko, wraz z poprawą stylu życia i diety, może spowodować znaczne złagodzenie objawów endometriozy, a tym samym poprawić jakość życia pacjentki.