Menu Zamknij

Kiedy udać się do fizjoterapeutki uroginekologicznej po porodzie?

Okres połogu jest czasem intensywnej regeneracji ciała kobiety. Po 9 miesiącach ciało próbuje w bardzo szybkim czasie wrócić do stanu sprzed ciąży. Dochodzi do zmian w układzie hormonalnym, krążeniowym, pokarmowym, a także w układzie mięśniowo-szkieletowym. Macica, mięśnie dna miednicy oraz mięśnie brzucha obkurczają się. Goją się rany w jamie macicy, w kroczu (w przypadku pęknięcia lub nacięcia krocza) lub w jamie brzusznej (w przypadku cięcia cesarskiego).

W trakcie tych intensywnych i szybkich zmian warto jest wspomóc regenerację swojego ciała odpowiednimi nawykami, które będą odciążać Twoje ciało, indywidualnie dobranymi ćwiczeniami oraz terapią manualną, które przyspieszą proces gojenia się tkanek. Poczujesz ulgę w dolegliwościach, które mogą pojawić się po porodzie, a także zapobiegniesz powstawaniu nowych.

Na konsultację kontrolną po porodzie najlepiej wybrać się jeszcze w czasie połogu, nawet w 2. tygodniu. Zalecenie to tyczy się zarówno porodu siłami natury, jak i cięcia cesarskiego. Wizyta rozpocznie się od wywiadu, w trakcie którego fizjoterapeutka zapyta o przebieg porodu oraz o dolegliwości, które towarzyszyły w trakcie ciąży oraz te, które pojawiły się po porodzie. Następnie zostanie przeprowadzone badanie mięśni brzucha oraz całej jamy brzusznej, a także mięśni dna miednicy, na podstawie którego zostanie dobrana odpowiednia terapia manualna oraz ćwiczenia. Wszystkie zabiegi dobrane są tak, aby były bezpieczne i bezbolesne, w tym delikatnym okresie, jakim jest połóg.

Jeśli jesteś w końcówce ciąży lub już urodziłaś spróbuj umówić się na wizytę już teraz. Pamiętaj jednak, że zawsze jest dobry czas na sprawdzenie jak funkcjonuje Twoje ciało po porodzie. Nawet jeśli w trakcie połogu nie udało Ci się dotrzeć na wizytę i minęło już trochę czasu to wciąż warto udać się na konsultację do fizjoterapeutki uroginekologicznej.

Fizjoterapeutka uroginekologiczna: Gabriela Runowiecka

mgr Runowiecka Gabriela