Menu Zamknij

Jak rozpoznać wzmożone napięcie mięśniowe ?

Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka ?

      Czym tak naprawdę jest wzmożone napięcie mięśniowe? Prawidłowe napięcie mięśni człowieka powinno być na tyle wysokie aby bez problemu pokonać siłę grawitacji i na tyle niskie aby ruch był płynny i skoordynowany. Każde odstępstwo od tej zasady powinno być dla nas lampką alarmową. Zaburzenia napięcia mięśniowego najczęściej są rozpoznawane w kilku pierwszych miesiącach życia.

      Twoje kilkumiesięczne dziecko uwielbia leżeć na brzuchu, bardzo wysoko podnosi głowę i zdarza się, że z tej pozycji „obróci się” z brzucha na plecy? Ma silne, często zaciśnięte piąstki którymi mocno trzyma nasz palec lub zabawkę i nie chce puścić? Zastanawiasz się dlaczego trudno jest Ci ubrać Maluszka bo blokuje rączki? Dlaczego masz problem z umyciem szyi lub tworzą się na niej odparzenia? To sygnał, że nasz niemowlak może mieć problem ze zbyt wysokim (wzmożonym) napięciem mięśniowy. Jeśli już zauważyłaś/eś, że pewne symptomy odpowiadają zachowaniu Twojego dziecka warto działać! Pamiętaj, że im wcześniej rozpoczniemy interwencję, tym szybciej i skuteczniej poradzimy sobie z problemem. Mimo wszystko uważaj, żeby samodzielnie, zbyt szybko i pochopnie nie postawić błędnej diagnozy swojemu dziecku.

Jeśli masz wątpliwości lub otrzymałaś/eś zalecenie od lekarza aby skonsultować Maluszka z fizjoterapeutą- zrób to jak najszybciej.

autor: fizjoterapeutka mgr Ilona Sambor