Joga dla kręgosłupa
Joga to system ćwiczeń dla zachowania zdrowia psychicznego i fizycznego. Wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z rozciąganiem, co nie do końca jest prawdą. Praktyka fizyczna składa się powiem zarówno ze stretchingu jak i ćwiczeń izometrycznych, rolowania, relaksacji nerwowo-mięśniowej, ale i ćwiczeń wzmacniających.
Rodzajów jogi jest wiele – od spokojnej i łagodnej praktyki wyciszającej (np. yin yoga) aż po dynamiczną vinyasę czy ashtangę, na której naprawdę można się spocić.
Duża ilość stylów, przeróżne techniki oraz połączenie ćwiczeń fizycznych i oddechowych – te wszystkie elementy sprawiają, że joga jest idealnym remedium na problemy z kręgosłupem. Niezależnie od tego czy ból pleców wynika z wielogodzinnego siedzenia przed komputerem czy też z konkretnych problemów takich jak dyskopatia czy skolioza – joga może pomóc.
Regularna praktyka jogi zmniejsza stres, rozluźnia nadmiernie napięte mięśnie, poprawia krążenie, wzmacnia siłę mięśniową, poprawia czucie głębokie i wzmacnia mięśnie core. Joga może być zatem wykorzystywana w rehabilitacji jako element treningu medycznego mający na celu poprawę funkcjonowania kręgosłupa.
W pierwszej fazie dobierane pozycje mają na celu rozluźnienie nadmiernie napiętych struktur takich jak mięśnie czy więzadła oraz dekompresję połączeń stawowych i nerwów rdzeniowych. Zmniejszenie ucisku na krążek międzykręgowy (dysk) oraz stworzenie warunków do jego regeneracji skutkuje zmniejszeniem odczuwania dolegliwości bólowych i pozwala na przejście do kolejnych etapów treningu. W kolejnych etapach stawia się na odzyskanie pełnego możliwego zakresu ruchu kręgosłupa i stawów obwodowych. Warto pamiętać, że dla biomechaniki kręgosłupa ważna jest także mobilność pozostałych stawów.
Jeśli odczuwasz dolegliwości ze strony kręgosłupa, jesteś sztywny/-a albo nie możesz rano wstać z łóżka, to skonsultuj się z fizjoterapeutą. Być może to właśnie joga pomoże Ci w złagodzeniu bólu i poprawie samopoczucia.
Pamiętaj!
Żeby zacząć ćwiczyć jogę nie musisz być rozciągnięty! Skolioza, dyskopatia lub inna „kręgosłupowa” diagnoza nie dyskwalifikuje Cię z zajęć jogi – nie zapomnij o konsultacji z fizjoterapeutą przed rozpoczęciem. Jeśli da Ci zielone światło, to działaj! Kręgosłup będzie wdzięczny, a Ty poczujesz się lepiej!
Zapraszamy do Fizjo Instytutu na indywidualny trening jogi z fizjoterapeutką Magdaleną Szewczyk.