Menu Zamknij

Ortopeda

dr n. med. Poboży Tomasz

Tomasz Poboży

Lekarz ortopeda. Doktor nauk medycznych. Specjalizacja II stopnia z ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Od wielu lat, skutecznie udziela pomocy wszystkim chorym, u których doszło do różnych schorzeń, zapaleń, urazów, uszkodzeń i zmian w obrębie stawów, mięśni, nerwów i kości. Pomaga w odzyskiwaniu sprawności fizycznej i przyczynia się do poprawy jakości życia pacjentów, wykorzystując zarówno metody leczenia operacyjnego, jak i zachowawczego, w zależności od etapu i zaawansowania danej dolegliwości czy schorzenia. Zawsze stara się tak dobierać sposób postępowania, żeby był on jak najmniej uciążliwy dla cierpiącej osoby.

Jest doświadczonym operatorem. Rocznie przeprowadza ponad 700 operacji ortopedycznych. Wykonuje zabiegi alloplastyki (wstawienie endoprotezy) stawu kolanowego, biodrowego, skokowego i ramiennego, jak również zabiegi artroskopowe w obrębie wszystkich stawów, np. naprawę uszkodzeń łąkotek i więzadeł w stawie kolanowym, naprawę uszkodzeń pierścienia rotatorów w stawie ramiennym. Wykonuje także inne, małoinwazyjne zabiegi, jak np. implantację spacera podbarkowego u pacjentów z nienaprawialnymi uszkodzeniami pierścienia rotatorów (w znieczuleniu miejscowym i pod kontrolą USG), odbarczenie nerwu pośrodkowego w zespole cieśni kanału nadgarstka, czy operacje haluksów w przypadku zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych w stopie.

Od kilku lat z powodzeniem stosuje terapię z zastosowaniem komórek macierzystych, czynników wzrostu i kwasu hialuronowego. Ponadto, specjalizuje się w wykonywaniu zabiegów ambulatoryjnych pod kontrolą USG.

Oprócz Szpitala Medicover w Warszawie, w którym operuje pacjentów od początku jego istnienia (2009), a od 2014 roku pełni w nim również funkcję koordynatora ortopedii w Klinice Chirurgii, współpracował lub współpracuje z takimi wiodącymi ośrodkami w zakresie ortopedii, jak: Carolina Medical Center w Warszawie, Klinika Lekmed w Warszawie, Szpital w Makowie Mazowieckim i Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, w którym od stycznia 2017 roku pełni funkcję koordynatora Oddziału Ortopedii i operuje pacjentów – zwłaszcza trudne, urazowe i wymagające natychmiastowej pomocy przypadki.

Od ponad 15 lat jego pasją jest diagnozowanie schorzeń w obrębie stawów, z wykorzystaniem techniki ultrasonograficznej (USG). Jest ekspertem w wykonywaniu i analizie wyników badań USG narządu ruchu. Od 2003 roku wykonał kilkadziesiąt tysięcy takich badań, z wykorzystaniem różnego typu ultrasonografów. Swoją wiedzą w dziedzinie USG ortopedycznego od lat dzieli się z innymi lekarzami, prowadząc dla nich indywidualne szkolenia. Jest również kierownikiem naukowym kursów z zakresu ultrasonografii układu mięśniowo-szkieletowego w znanych ośrodkach szkoleniowych, takich jak: CEMED w Warszawie, MSP Pakt w Katowicach, Akademia Ultrasonografii w Poznaniu. Ponadto, jest recenzentem artykułów naukowych w czasopiśmie Journal of Ultrasonography.

Przez kilkanaście lat szkolił się w swojej dziedzinie i nadal cały czas to czyni w wielu ośrodkach krajowych i zagranicznych, z których wymienić należy tak renomowane kliniki i ośrodki, jak: Klinika Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Szpitalu CMKP im. prof. A. Grucy w Otwocku, Klinika Ortopedii w Stolzalpe w Austrii, Klinika prof. Hubego w Monachium. Swoją wiedzę w zakresie przeprowadzania alloplastyki stawu kolanowego i biodrowego rozwijał w Oxfordzie i w Stanach Zjednoczonych, u wybitnych specjalistów w tym zakresie: Adolpho Lombardiego, Harrego Schmaltz’a czy Keith’a Berenda. Odbył także wiele szkoleń i kursów w zakresie zaawansowanej chirurgii artroskopowej, m.in. kurs rekonstrukcji łąkotki z wykorzystaniem implantów kolagenowych w Tübingen w Niemczech, kurs rekonstrukcji więzadeł stawu kolanowego w Porto (klinika prowadzona przez dr. Da Silvę), kurs chirurgii artroskopowej stawu ramiennego i endoprotezoplastyki stawu ramiennego w Annecy we Francji (u doktora Lafosse).

Jako pierwszy w Polsce wykonał operację z użyciem preparatu JointRep™ – używanego do rekonstrukcji ubytków chrząstki (płynny polimer glukozaminy, zastyga w miejscu aplikacji tworząc bazę dla odnawiającej się chrząstki, luty 2014) oraz trzpienia Zimmer® M/L Taper Hip Prosthesis, stosowanego w alloplastyce stawu biodrowego. Prawdopodobnie jako pierwszy w Polsce wykonał operację z użyciem bezcementowej protezy stawu kolanowego z zachowaniem więzadła krzyżowego tylnego. Jako pierwszy na świecie w styczniu 2015 roku dokonał wszczepienia spacera podbarkowego (InSpace™ Balloon) pod kontrolą USG (artroskopia służyła jedynie do potwierdzenia prawidłowego położenia spacera), a następnie z sukcesem przeprowadził kolejne zabiegi tego typu, stosując jedynie znieczulenie miejscowe połączone z blokadą nerwu nadłopatkowego u pacjentów z nienaprawialnymi uszkodzeniami pierścienia rotatorów stawu ramiennego.



dr hab. n. med. Kotela Andrzej

Andrzej Kotela

dr hab. n. med. Andrzej Kotela, prof. UKSW

Absolwent Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Chirurg ortopeda z 14-letnim doświadczeniem w inwazyjnym i zachowawczym leczeniu chorób narządu ruchu.

Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w:

Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie;
Klinice Ortopedii i Traumatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie;
Klinice Ortopedii i Rehabilitacji II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego;
Katedrze i Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wykładowca na uczelniach, m.in. na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wyższej Szkole Społeczno-Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie i Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku.

Autor wielu publikacji naukowych w dziedzinie ortopedii i rehabilitacji.