Menu Zamknij

Czym jest asymetria u niemowlaka ?

Asymetria u niemowlaka?

Każdy z nas jest inny. U niektórych zauważamy preferencję prawej lub lewej strony i jest to normalne. U niektórych może występować również lateralizacja skrzyżowana (np. dominacja prawego oka i lewej ręki) i to też nie stanowi dla nas problemu. Należy jednak pamiętać, że dominacja jednej strony może występować dopiero PO okresie przedszkolnym. Każde wcześniejsze odstępstwo od normy może wiązać się z asymetrią.

O ile w pierwszych 3 miesiącach życia asymetria ułożeniowa jest całkowicie normalna i fizjologiczna (nasze dziecko spędziło w brzuchu 9 miesięcy; tutaj na świecie jest dopiero kilka tygodni), to w późniejszych miesiącach może to być sygnał do niepokoju.

Niemowlak często zwinięty w literkę C (najczęściej na jedną stronę), z główką pochyloną do jednego barku, skręconą w jedną stronę to częsty obraz dziecka z asymetrią. Podczas aktywności zaobserwować można częstsze wyciąganie głównie jednej rączki po zabawki, kopanie głównie jedną nogą, chwytanie jednej stopy i kierowanie jej w stronę ust. W wysokim podporze lub w pozycji czworaczej częste zgięcie jednego łokcia i aktywności drugiej kończyny górnej, obracanie się głównie przez jedną stronę.

Jeśli zauważyliśmy pewne symptomy u swojego dziecka, warto jest to jeszcze dokładniej poobserwować i zwrócić się o pomoc do fizjoterapeuty. Przed wizytą pomocne będzie nagranie filmików lub zrobienie zdjęć w typowych dla dziecka pozycjach.

Jeśli jednak chcesz zaobserwować asymetrię i starszego dziecka, zwróć uwagę na jego aktywność w ciągu dnia. Którą nogą kopie piłkę? Czy zawsze tą samą? Którą nogą wchodzi i schodzi ze schodów? Którą nogą odpycha się jeżdżąc na hulajnodze? Którą nogą wspina się po drabinkach?

Należy pamiętać, że każda niewyprowadzona asymetria niemowlęca może skutkować wadami postawy w starszym wieku. Wiąże się to z nierównomiernym rozkładem napięcia mięśniowego. Jedna strona jest wtedy bardziej napięta (często skrócona) a druga wydłużona. Dziecko wykonuje ruchy i podejmuje aktywności w taki sposób w który jest mu łatwiej- wykorzystując do tego swoją asymetrię, jeszcze bardziej pogłębiając zaburzenie.

autor: fizjoterapeutka mgr Ilona Sambor